Często zadawane pytania dotyczace Stressoniki

1Jakie technologie są wykorzystywane w testach Stressonika?

Stressonika korzysta z technologii elektrokardiografii (EKG), elektroencefalografii (EEG) oraz gogli wirtualnej rzeczywistości. W celu analizy uzyskanych w ten sposób danych wykorzystujemy zaawansowane algorytmy matematyczne, by móc odnieść surowe wyniki do naukowo potwierdzonych teorii.

2Dla kogo przeznaczone są testy Stressonika?

Nasz test mierzy różne wskaźniki psycho i fizjologiczne związane ze stresem oraz funkcjonowaniem poznawczym. Zachęcamy do wizyty każdą osobę, która chciałaby poznać siebie lepiej w tych obszarach, niezależnie od zawodu, wieku, płci, czy wcześniejszych doświadczeń z wypaleniem zawodowym. Nasze normy pozwalają nam na konsultację osób już od 14 roku życia.

3Jakie wskaźniki zdrowia psychicznego i fizycznego można zbadać za pomocą Stressoniki?

W wyniku testu uzyskuje się informacje o fizjologicznym poziomie stresu w trakcie pobytu w wirtualnej rzeczywistości, a także o parametrach poznawczych w zakresie stylu poznawczego, funkcji wykonawczych, percepcji, uwagi, funkcjonowania w pracy oraz temperamentu układu nerwowego.

4Jak przygotować się do testu Stressonika?

Do wizyty w Stressonice nie trzeba zbytnio się przygotowywać. Ze względu na komfort w goglach VR zachęcamy osoby korzystające z okularów do zamiany ich na soczewki kontaktowe na czas badania. Dodatkowo, w celu lepszego odczytu z elektrod EEG, warto przed testem zmyć makijaż z twarzy.

5Ile czasu trwa sesja i co jest w niej zawarte?

Sesja trwa od jednej do półtorej godziny. Oprócz czasu na podłączenie elektrod i kalibracji składa się ona z dwóch zasadniczych elementów, tj. testu w wirtualnej rzeczywistości oraz konsultacji wyników raportu uzyskanych w trakcie badania z psychologiem.

6Czy Stressonika może pomóc w diagnozie wypalenia zawodowego?

Wypalenie zawodowe to stosunkowo złożona przypadłość psychiczna i jako taka wymaga diagnozy z ręki odpowiedniego lekarza, zazwyczaj psychiatry. Stressonika natomiast pozwala określić indywidualną podatność na wypalenie zawodowe poprzez analizę profilu stresu i zdolności do jego regulacji, a także dzięki wskazaniu osobistych preferencji poznawczych w pracy, z którymi konflikt może napędzać spiralę wypalenia.

7Jak interpretować wyniki otrzymane po testach Stressonika?

Bezpośrednim rezultatem testu jest ponad dwudziestostronicowy raport przestawiający wyniki uzyskane w trakcie pobytu klienta w wirtualnej rzeczywistości. Od razu po jego wygenerowaniu przechodzimy do konsultacji, w której uwzględniamy indywidualny kontekst osoby.

8Czy Stressonika oferuje indywidualne plany rozwoju oparte na wynikach testów?

Tak. Dzięki holistycznej analizie wyników możemy przedstawić klientowi plan mający na celu optymalizację posiadanych zasobów dopasowany do indywidualnych potrzeb.

9Jakie są koszty usług Stressonika?

Aktualny cennik Stressoniki znajduje się na naszej stronie.

10Czy mogę skorzystać z testów Stressonika bezpośrednio w mojej firmie?

Jako Stressonika jesteśmy otwarci na współpracę z różnymi przedsiębiorstwami i instytucjami i wspólne stworzenie pakietu wsparcia dla Waszych pracowników. Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą reprezentantów HR w celu omówienia możliwości współpracy.

11Jakie środki ochrony prywatności są stosowane przy przetwarzaniu danych przez Stressonikę?

Przede wszystkim wszelki informacje uzyskane w trakcie zarówno badania, jak i konsultacji, objęte są tajemnicą zawodową psychologa. Oprócz tego zawarty zostaje kontrakt psychologiczny określający warunki świadczenia usługi, a także posługujemy się klauzulą RODO oraz formularzem zgody na udział w badaniu.

12Czy Stressonika oferuje wsparcie psychologiczne po przeprowadzeniu testów?

W trakcie konsultacji, oprócz omówienia wyników, rozmawiamy o indywidualnych źródłach stresu i sugerujemy metody radzenia sobie z nimi. Stressonika nie oferuje programu terapeutycznego, możliwe jest jednak zapisanie się na kolejne wizyty w celu porównania swoich wyników po wdrożeniu zmian i odbycie w ten sposób kolejnej konsultacji.

13W jaki sposób Stressonika pomaga w zarządzaniu stresem?

Stressonika oferuje wnikliwy wgląd w indywidualny profil doświadczania stresu, który często bywa nieuświadomiony. W ten sposób można na przykład dowiedzieć się, czy posiadamy zdolność do „schodzenia” z napięcia i tym samym regeneracji naszych pokładów energii. Taka wiedza pomoże dobrać odpowiednie strategie w celu maksymalnego możliwego przybliżenia się do optymalnego funkcjonowania.

14Jakie konkretne cechy neurofizjologiczne bada Stressonika?

Stressonika bada poziom stresu na podstawie takich miar jak zmienność pracy serca (ang. heart rate variability, HRV), posiłkując się też analizą częstotliwości fal mózgowych odpowiadających za poszczególne stany czujności. Dzięki kilkuwymiarowym pomiarom możliwe jest również określenie reaktywności układu nerwowego.

15Czy dzieci i młodzież mogą korzystać z testów Stressonika?

Tak. Nasza grupa odniesienia (norma) obejmuje osoby już od 14 roku życia.

16Jakie są możliwe obszary rozwoju wykrywane przez Stressonika?

Stressonika pomoże zidentyfikować obszary rozwoju w zakresie regulacji stresu oraz poszczególnych elementów funkcjonowania poznawczego (uwaga, funkcje wykonawcze, styl pracy, percepcja).

17Czy wyniki testów są dostępne w innych językach oprócz polskiego?

Tak, zarówno test jak i wyniki są dostosowywane do języka osoby badanej. Oferujemy konsultacje w językach polskim, rosyjskim oraz angielskim. Dodatkowo raport z testu może być przetłumaczony na język francuski (oprócz wymienionych).

18Jak mogę umówić się na test w Stressonika?

By umówić się na test wystarczy zapisać się poprzez formularz na naszej stronie lub zadzwonić bezpośrednio na nasz numer.

19Czy istnieje możliwość wykonania testów grupowych lub rodzinnych?

Tak, oferujemy obecnie testy indywidualne, rodzinne, dla par, oraz pakiety dla firm.

20Jak Stressonika wpisuje się w profilaktykę zdrowia psychicznego?

Stressonika pozwala dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób doświadczamy stresu na płaszczyźnie fizjologicznej. Dzięki temu mogą zostać wdrożone konkretne interwencje, których celem będzie uchronienie osoby przed chronicznym lub nadmiernym stresem i jego niepożądanymi konsekwencjami.

21W jaki sposób Stressonika analizuje aktywność serca i mózgu?

W celu analizy pracy serca i mózgu Stressonika posługuje się stosowanymi od lat metodami takimi jak elektrokardiografia i elektroencefalografia. Elektrody zintegrowane z goglami VR oraz umieszczone na ciele osoby (lewe ramię) pozwalają przekazywać te dane do programu komputerowego w czasie rzeczywistym w celu sporządzenia zapisu. Po zakończeniu testu te informacje są integrowane przy pomocy technologii informatycznych i algorytmów matematycznych.

22Czy wyniki testów Stressonika mogą być wykorzystane do indywidualnej terapii u zewnętrznego psychologa/psychoterapeuty?

Celem Stressoniki jest dostarczenie nowych, unikalnych informacji o samym sobie i tym samym lepsze poznanie siebie. Może to stanowić podłoże do nowych przemyśleń na temat swojego funkcjonowania oraz zwiększenia samoświadomości.

23Jakie są polecane działania po otrzymaniu wyników sugerujących wysoki poziom stresu?

Wynik naszego badania wskazujący na wysoki poziom stresu zdarza się stosunkowo często, dlatego dysponujemy wieloma wskazówkami dla osób potrzebujących narzędzi regulacji napięcia. Podczas konsultacji z psychologiem wspólnie zastanowimy się nad przyczynami tego poziomu oraz dobierzemy rozwiązania dopasowane do indywidualnej sytuacji.

24Czy Stressonika współpracuje z ośrodkami zdrowia psychicznego?

Stressonika jest otwarta na współpracę zarówno z indywidualnymi specjalistami, jak i większymi ośrodkami zdrowia psychicznego.

25Czy Stressonika może pomóc w poprawie koncentracji i pamięci?

Stressonika wykorzystuje ćwiczenia poznawcze, których regularne wykonywanie może pomóc w podniesieniu takich sprawności jak koncentracja i pamięć wykonawcza.

26Czy Stressonika oferuje programy dla osób z zaburzeniami lękowymi?

Osoby doświadczające zaburzeń lękowych zachęcamy, by w pierwszej kolejności poszukały wsparcia u klinicznych specjalistów, takich jak psychiatrzy czy psychoterapeuci. Nadal jednak zapraszamy do nas wszystkie osoby chętne poznać swój profil stresu oraz zasoby poznawcze.

27Czy Stressonika oferuje porady dotyczące zmiany stylu życia w celu redukcji stresu?

Jak najbardziej. W trakcie konsultacji przyjrzymy się uzyskanym wynikom oraz czynnikom osobistym, które sprzyjają zwiększonemu poziomowi stresu, a następnie wspólnie z klientem zastanowimy się nad możliwymi zmianami w codziennym życiu, które pomogą poradzić sobie ze stresem.

28Jakie badania naukowe potwierdzają skuteczność metod używanych przez Stressonikę?

W Stressonice kładziemy nacisk na naukową wiarygodność naszych metod, dlatego tworząc nasza usługę i technologię pozostawaliśmy w ścisłym kontakcie z obowiązującą multidyscyplinarną literaturą naukową. Badania, które pomogły nam wypracować nasze rozwiązanie dotyczą przede wszystkim użyteczności miary, jaką jest zmienność rytmu serca (HRV), metod oceny poznawczej, psychologii zdrowia psychicznego, analizy fal mózgowych oraz konstruktu wypalenia zawodowego.

29Czy można dostosować testy Stressonika do specyficznych potrzeb zawodowych?

Stressonika może pomóc poznać m.in. swój indywidualny optymalny sposób pracy, co pozwoli określić jaka organizacja rytmu dnia będzie najbardziej korzystna dla klienta w jego konkretnej profesji.

30Jakie są objawy, które powinny skłonić do skorzystania z testu Stressonika?

Nie trzeba doświadczać konkretnych objawów by poznać się lepiej przy pomocy Stressoniki! Jeśli jednak czujesz, że stres ma istotny wpływ na Twoje życie, a odpoczynek od niego przychodzi z trudem, szczególnie zachęcamy Cię do wzięcia udziału w naszym teście i konsultacji.

31Czy Stressonika oferuje wsparcie dla osób zmagających się z PTSD?

Zespół stresu pourazowego (PTSD) to bardzo trudna przypadłość, która najczęściej wymaga współpracy z odpowiednimi specjalistami, takimi jak lekarze psychiatrzy czy psychotraumatolodzy. Osoby doświadczające PTSD powinny w pierwszej kolejności zgłosić się do miejsc, gdzie wspomniane usługi są świadczone. Stressonika nie może zastąpić tego rodzaju wsparcia, jednak sam fakt zmagania się z PTSD nie wyklucza udziału w naszym teście.

32Jak VR jest wykorzystywane do pomiaru reakcji na stres?

Wirtualna rzeczywistość stanowi świetną platformę dla naszego autorskiego scenariusza testowego, który wykorzystujemy do zebrania informacji. Ponadto, VR zapewnia hermetyczne, odizolowane środowisko, które pozwoli Ci bardziej „wczuć się” w zadania, co z kolei podnosi rzetelność uzyskanych wyników.

33Czy istnieją ograniczenia wiekowe dla użytkowników Stressonika?

Do udziału w Stressonice zapraszamy osoby, które znajdują się między 14. a 65. rokiem życia.

34Czy wyniki testów są anonimowe i jak są zabezpieczane?

Wyniki testów są zanonimizowane za pomocą indywidualnego identyfikatora klienta generowanego przez system. Twoje imię i nazwisko są nam jedynie potrzebne do połączenia ich ze zgodą na udział w badaniu i płatnością za usługę, tak jak w każdej placówce zdrowia psychicznego.

35Jakie elementy składają się na kompleksową ocenę zdolności poznawczych w Stressonika?

W Stressonice ocena zdolności poznawczych zaczyna się od przejścia kliku testów znanych od lat w świecie psychologii. Na ich podstawie generowany jest raport, który porównuje wyniki z wcześniej stworzonymi normami dla wieku i płci. Następnie wyniki te rozpatrujemy w odniesieniu do indywidualnego kontekstu życiowego klienta podczas konsultacji z psychologiem.

36Jakie są plany rozwoju i aktualizacji platformy Stressonika?

Stressonika to stale rozwijająca się usługa. Zależy nam by w niedalekiej przyszłości wprowadzić do naszej oferty szerszy program wsparcia psychologicznego skoncentrowanego na wdrażaniu wspólnie z klientem efektywnych indywidualnych strategii zarządzania stresem, także poprzez biofeedback. Ponadto, opracowujemy program mający na celu wzmocnienie wybranych zdolności poznawczych przy użyciu nowoczesnych technologii. Chcielibyśmy też stworzyć jeszcze więcej testów do pomiaru liczniejszego zbioru cech i zdolności psychologicznych, np. pamięci, inteligencji emocjonalnej czy sprawności i koordynacji motorycznej.

FAQ dotyczące stresu i wypalenia

1Co to jest zarządzanie stresem i dlaczego jest ważne?

Stres to jeden z najstarszych mechanizmów ewolucyjnych wytworzonych u większości żywych organizmów, w tym ludzi. W założeniu pozwala on nam poradzić sobie z wyzwaniami, jednak w dzisiejszych czasach jego nasilenie i czas trwania bywają nieadekwatne do sytuacji. Z tego powodu kompetencje zarządzania stresem, takie jak umiejętność jego regulacji, są wielce przydatne w celu uniknięcia jego negatywnych następstw.

2Jakie są najczęstsze przyczyny stresu?

Hans Selye, pionier nauk o stresie, uważał, że każde wymagające zdarzenie (czy to bolesny cios czy namiętny pocałunek) może być fizjologicznie stresujące. W obecnych warunkach cywilizacyjnych zauważamy jednak, że ogromny wpływ na podniesiony poziom stresu mają czynniki związane z intensywnym rytmem życia (zarówno zawodowe jak i prywatne) oraz sytuacja geopolityczna.

3Jakie techniki zarządzania stresem są najskuteczniejsze?

Z uwagi na różnice indywidualne ciężko jest wskazać najskuteczniejszą metodę regulacji stresu. Niemniej w literaturze naukowej najobszerniej mówi się o sposobach związanych z aktywnym odpoczynkiem, takich jak medytacja, metody oddechowe czy mindfulness, a także o satysfakcjonujących relacjach z bliskimi, zdolności do zmiany perspektywy na pozytywną, psychoterapii, czy aktywności fizycznej.

4Jakie są rodzaje stresu?

Stres jako mechanizm biologiczny ma w miarę stały i uniwersalny, spójny kształt. Z uwagi jednak na jego rozłożenie w czasie lub intensywności można mówić m.in. o stresie przewlekłym oraz ostrym. W szczególnych, traumatycznych przypadkach, u osoby może rozwinąć się tak zwany zespół stresu pourazowego (PTSD).

5Jak mogę rozpoznać objawy stresu u siebie lub u innych?

Stres objawiać się może zarówno w ciele, jak i w psychice. O jego występowaniu może informować nas podniesiony puls, mocniejsze uderzenia serca, potliwość dłoni, zwiększona ruchliwość, drażliwość, silniejsze czy częstsze występowanie nieprzyjemnych uczuć takich jak irytacja, złość czy lęk oraz myślenie w negatywnych kategoriach.

6Jak stres wpływa na zdrowie psychiczne?

Zbyt silny lub zbyt długotrwały stres może prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji psychicznych takich jak wypalenie zawodowe, depresja, choroba Alzheimera, łagodne zaburzenia poznawcze (MCI), zespół stresu pourazowego (PTSD) ale także zmniejszony popęd seksualny, zaburzenia snu, przemęczenie oraz problemy z pamięcią.

7Czy istnieją narzędzia lub aplikacje, które mogą pomóc w zarządzaniu stresem?

Tak, na rynku dostępnych jest obecnie wiele narzędzi cyfrowych mających na celu pomoc w radzeniu sobie ze stresem. Warto jednak pamiętać, że o ile mogą one być bardzo przydatne, nie zastąpią w pełni kompleksowego i profesjonalnego wsparcia.

8Czy medytacja i mindfulness są skuteczne w zarządzaniu stresem?

Medytacja i metody mindfulness cieszą się obecnie dużą popularnością w różnych kręgach społecznych, a ich skuteczność w zarządzaniu stresem jest udowodniona przez wiele publikacji naukowych.

9Czy aktywność fizyczna pomaga w zarządzaniu stresem?

Regularne i satysfakcjonujące uprawianie sportu może nieść ze sobą wiele korzyści dla zdrowia, w tym w zakresie regulacji stresu i napięcia.

10Jakie są skutki długotrwałego stresu na organizm?

Oprócz wcześniej opisanych konsekwencji dla zdrowia psychicznego, długotrwały stres przyczynia się do takich problemów jak zespół jelita drażliwego (IBS), choroby wieńcowe serca, problemy dermatologiczne, siwienie lub wypadanie włosów, insulinooporność, choroby autoimmunologiczne i wiele innych (mówi się nawet o jego wpływie na wystąpienie chorób onkologicznych).

11Czy dieta ma wpływ na poziom stresu?

O ile w literaturze naukowej ciężko o ewidentne powiązania między stresem a jakością diety, zauważa się, że funkcjonowanie w znacznym stresie może prowadzić do powstania niekorzystnych nawyków żywieniowych, co może pogorszyć ogólny stan zdrowia osoby. W drugą stronę, dobrze dobrana i zbilansowana dieta ma korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, co z kolei pomaga lepiej regenerować nasze fizjologiczne zasoby.

12Jak mogę zbudować odporność na stres?

Rezyliencja, czyli cecha psychologiczna odpowiadająca odporności na stres, ma różny poziom między osobami. Co ważne, nie zakłada ona zdolności do nieodczuwania stresu w ogóle, a raczej umiejętność powrotu do normalnego stanu po okresie zwiększonego stresu. Warunkują ją m.in. takie czynniki jak sposób postrzegania świata i interakcji z nim, dostępność i jakość zasobów społecznych oraz specyficzne strategie radzenia sobie z napięciem. Wszystkie te rzeczy są podatne na pracę i doskonalenie.

13Jak stres wpływa na sen i jak mogę poprawić jakość swojego snu?

Stan zwiększonego napięcia emocjonalnego wynikający ze stresu może utrudniać wypoczynek czy sen na przykład ograniczając możliwość „wyłączenia” ciągu myśli i ruminacji, a także aktywacji układu przywspółczulnego odpowiadającego za regenerację. Dobra higiena snu i odpowiednie nawyki to podstawa poprawy jakości wypoczynku. Ponadto, umiejętności radzenia sobie ze stresem i napięciem w ciągu dnia będą owocne także w zakresie skuteczności zasypiania.

14Czy istnieją naturalne metody łagodzenia stresu?

Jak najbardziej, w zasadzie wszystkie proponowane wyżej metody regulacji stresu to metody naturalne, tj. takie, do których stosowania niepotrzebne są zabiegi czy substancje.

15Czy techniki oddechowe są skuteczne w zarządzaniu stresem?

Tak, techniki oddechowe mogą być bardzo skuteczne jeśli chodzi o regulację napięcia. Do najbardziej pomocnych można zaliczyć między innymi oddychanie rezonansowe, tj. 6 oddechów na minutę (0.1 Hz). Należy pamiętać, że metody oddechowe mogą wymagać „wytrenowania”, jednak czas poświęcony na ich opanowanie jest opłacalny zważywszy na efekty, które niosą.

16Czy istnieją aplikacje pomagające w zarządzaniu stresem?

Tak, takie aplikacje istnieją. Najczęściej są to cyfrowe wersje znanych i dostępnych metod regulacyjnych, w tym wyżej opisanych. Przy wyborze aplikacji warto zwrócić uwagę czy na pewno odnosi się ona do potwierdzonych i skutecznych praktyk.

17Jakie techniki relaksacyjne są polecane do zarządzania stresem?

Istnieje wiele metod o różnej skuteczności służących relaksacji. Wśród tych najbardziej popartych naukowo wskazuje się między innymi medytację, ćwiczenia mindfulness, przyjemny sport, oraz ćwiczenia oddechowe czy metody relaksacji mięśniowej (np. metoda Jacobsona).

18Jakie są najczęstsze przyczyny stresu w pracy?

Stres doświadczany w związku z pracą może mieć całe multum przyczyn, od presji ze strony przełożonych, przez mobbing, aż do fizycznych warunków miejsca pracy. Najczęściej jednak jako jego powody wskazuje się takie czynniki jak długie godziny pracy, zbyt wiele zadań, częste zmiany w strukturze organizacji, krótkie deadline’y czy niestabilność zatrudnienia.

19Jak radzić sobie ze stresem związanym z nadmiarem obowiązków?

Przytłoczenie nadmiarem spraw do załatwienia i zadań to nie lada stresor. Wisząca nad nami ciężka chmura obowiązków może być przygnębiająca, co z kolei prowadzi do swoistego „paraliżu” i odkładania jakichkolwiek działań. W takiej sytuacji pomocna będzie strategia „małych kroków”, to jest podzielenie tej masy na jak najmniejsze zadania względem ich pilności i wykonalności. W ten sposób uda się pozbyć znacznej części spraw i istotnie zredukować związany z nimi stres.

20Jakie są objawy stresu w pracy i jak je rozpoznać?

Fizjologicznie i psychologicznie stres będzie objawiał się w podobny sposób w różnych sytuacjach. Żeby jednak rozpoznać, czy jego źródłem są czynniki związane z pracą a nie z innymi kwestiami, warto zwrócić uwagę na okoliczności, w których pojawia się u nas stres. Jeśli w ciągu dnia zauważasz sygnały napięcia w określonych przypadkach (np. w trakcie spotkania, gdy na horyzoncie pojawia się wymagający szef lub trudny współpracownik, myśląc o obowiązkach służbowych, itd.), najprawdopodobniej u podłoża Twojego stresu leży praca.

21Jak mogę poprawić swoje środowisko pracy, aby zmniejszyć stres?

Komfortowe i akceptujące środowisko pracy to podstawa, jeśli chodzi o prewencję wypalenia zawodowego. Zastanów się jakie zmiany potrzebujesz wprowadzić, aby zredukować swoje napięcie, a następnie spróbuj je wdrożyć. Niektóre z nich będą wymagały wysiłku zespołowego. Porozmawiaj o swoich trudnościach z pracodawcą lub reprezentantem HR. Zadbaj o dobrą organizację pracy. Uszereguj swoje zadania według priorytetu. Za te najtrudniejsze zabierz się gdy masz najwięcej energii. Jeśli pomimo twoich starań stres nadal będzie problematyczny, wskazane może być rozważenie zmiany miejsca pracy lub kariery. W Stressonice pomożemy Ci zrozumieć, w jakich warunkach najlepiej się odnajdujesz i jak wykorzystać je do osiągnięcia zawodowej satysfakcji. Zobaczysz też, które zadania czy okoliczności będą miały niekorzystny wpływ na Twoją produktywność.

22Jakie są główne objawy wypalenia zawodowego?

Wypalenie zawodowe to poważny stan zdrowotny, charakteryzujący się trzema współwystępującymi elementami. Są to: dojmujące uczucie wyczerpania (psychicznego jak i fizycznego), cynizm i dystans względem pracy, oraz poczucie braku własnej skuteczności i osiągnięć.

23Co robić, gdy podejrzewam u siebie wypalenie zawodowe?

Działać. Jeśli rzeczywiście mierzymy się z początkami wypalenia zawodowego, musimy wiedzieć, że nie przejdzie ono samo z siebie z upływem czasu. Wypalenie pojawia się jako sygnał o przeciążeniu organizmu lub niezgodności pracy z osobistymi celami, wartościami czy możliwościami. W takiej sytuacji należy podjąć kroki ku zmianie, najlepiej zaczynając od konsultacji z doświadczonymi profesjonalistami (psychiatra, psycholog). Pomogą oni rozponać przyczyny tego stanu oraz zasugerują kolejne kroki ku poprawie.

24Jakie kroki mogę podjąć, aby zapobiec wypaleniu zawodowemu?

Zapobieganie wypaleniu zawodowemu to szereg czynności i postaw, jakie możemy podjąć by uprzedzić tę przypadłość. Spora część ewentualnych czynników sprzyjających wypaleniu może pozostawać poza naszą kontrolą, jednak jak najbardziej istnieją kroki, które są w naszej mocy. Dobrze jest zidentyfikować główne źródła nieprzyjemności i stresu w pracy i, o ile to możliwe, poszukać sposobów ich neutralizacji. Zadbanie o swoje zdrowie psychiczne, a przede wszystkim zdrową równowagę między pracą a życiem prywatnym również jest świetnym przedsięwzięciem. Po godzinach postarajmy się, aby nasz czas wolny spędzany był przyjemnie i wartościowo. Można także zwrócić się ku metodom regulacji napięcia, by na bieżąco radzić sobie ze stresem.

25Jakie są długoterminowe skutki wypalenia zawodowego i jak je leczyć?

Do konsekwencji zdrowotnych i osobistych wypalenia zawodowego można zaliczyć wycofanie (częste L4, chęć rezygnacji, odejście z pracy), obniżenie skuteczności, negatywny wpływ na jakość pracy i samopoczucie innych, przeniesienie niezadowolenia na życie prywatne, a także lęk, depresję oraz niską samoocenę.

26Jakie są różnice między stresem a wypaleniem zawodowym?

Stres to uniwersalny mechanizm biologiczny obecny u większości żywych organizmów. Jego wyzwalacze należą do zbioru zróżnicowanych bodźców i sytuacji. Rzeczywiście, w naszych czasach jedną z jego głównych przyczyn są czynniki związane z pracą, należy jednak odróżnić go od wypalenia zawodowego, które jest stanem psychicznym związanym ze stresem, tj. pojawia się ono, gdy stres związany z życiem zawodowym utrzymuje się zbyt długo.

27Czy medytacja może pomóc w zarządzaniu stresem i zapobieganiu wypaleniu zawodowemu?

Medytacja jest świetnym sposobem regulacji napięcia, dlatego dobrze się sprawdzi jako prewencyjna metoda chroniąca przed chronicznym stresem. Należy jednak pamiętać, że wypalenie zawodowe jest przypadłością o kilkustronnych uwarunkowaniach i oprócz niektórych indywidualnych czynników ryzyka (jak trudności z zarządzaniem stresem) nierzadko wynika z niewłaściwych praktyk na wyższych szczeblach, przeciążenia ilością zadań lub niesprzyjającej atmosfery w miejscu pracy.

28Jakie są najlepsze strategie radzenia sobie ze stresem dla pracowników zdalnych?

Praca zdalna to sytuacja, w której miejsce pracy „zlewa” się z gospodarstwem domowym, co może prowadzić do przenikania ról i generować kilkuwarstwowy stres. Osoby decydujące się na taką formę pracy powinny zadbać przede wszystkim o zapewnienie sobie odpowiednich warunków przestrzennych (adekwatne wyposażenie pokoju, brak rozpraszaczy), a także organizację obowiązków pomagającą rozdzielić role społeczne i w jasny sposób określić czas przeznaczany na pracę i na życie prywatne.

29Jakie działania mogą podjąć pracodawcy, aby zmniejszyć stres i ryzyko wypalenia zawodowego wśród pracowników?

Wypalenie zawodowe to nie problem po stronie pracownika, a raczej wynik relacji łączącej miejsce pracy oraz osobę. Z perspektywy pracodawcy jest to istotne dlatego, że może on wprowadzić pewne zmiany, by zminimalizować ryzyko wypalenia u swoich podwładnych. Przede wszystkim należy zadbać o środowisko pracy, w którym ludzie czują się psychologicznie bezpieczni, gdzie komunikacja jest otwarta i jasna. Pracownicy powinni mieć poczucie autonomii i sprawczości w zakresie swoich zadań, za których wykonanie powinny przysługiwać adekwatne i uczciwe sposoby wynagrodzenia. Koniecznym jest także zlecanie zadań, których terminowe wykonanie jest realnie możliwe.

30Jak pracownicy stresujących zawodów (nauczyciele, policjanci, lekarze, pracownicy służb ratunkowych, pracownicy obsługi klienta, itd.) mogą dbać o swoje zdrowie psychiczne?

Nie ulega wątpliwości, że istnieją zawody, które ze swojej natury wiążą się z wysoką odpowiedzialnością, a tym samym z większym stresem. Niektóre sytuacje spotykane w tych profesjach potrafią być niesamowicie trudne i mogą zostawić po sobie ślad na dłuższy czas. Osoby, które wykonują taką pracę szczególnie potrzebują wsparcia w zakresie regulacji napięcia, w czym często może pomóc konsultacja z doświadczonymi specjalistami. Wielce istotne jest też, by czas spędzany „na służbie” mieścił się w określonych granicach, tak, by osoby te miały możliwość regeneracji przed następnymi wyzwaniami.

31Jakie techniki radzenia sobie ze stresem zawodowym i akademickim są polecane dla studentów?

Czy wiesz, że wypaleniem mogą zostać dotknięte nie tylko osoby pracujące, ale także uczniowie i studenci? Tak jak w przypadku ludzi aktywnych zawodowo, studentom potrzebne są metody zarządzania stresem i ilością zadań. Ważne jest, aby skutecznie priorytetyzować swoje obowiązki względem swoich możliwości i preferencji. Dobra organizacja materiałów oraz rytmu dnia także pomoże studentom i uczniom poradzić sobie z wymaganiami akademickimi, bez utraty radości, jaką niesie zdobywanie wiedzy. W przerwach od nauki zaleca się stosowanie standardowych metod regulacji napięcia opisanych wyżej.

32Jak przygotować się psychicznie do wejścia na rynek pracy?

Wyzwanie, jakim jest wejście na rynek pracy bywa stresujące samo w sobie! Warto wiedzieć, że wypalenie zawodowe nie jest przypisane do stanowiska i może przydarzyć się każdemu, niezależnie od profesji. By go uniknąć przydatna będzie świadomość swoich preferencji stylu pracy oraz mocnych i słabszych stron, gdyż nie każde zadanie będzie dla nas satysfakcjonujące czy przyjemne. Czasem dobrze jest także zasięgnąć opinii o zawodzie lub konkretnym miejscu pracy by poznać jego atmosferę i specyfikę.

33Jakie są skuteczne metody rozwiązywania konfliktów w związku?

Różnego rodzaju konflikty są niestety nieodłączną częścią budowania związku. Ich podłożem często są różnice między partnerami dotyczące osobowości czy poglądów. To, co pozwala sobie z nimi poradzić to skuteczna, empatyczna i przede wszystkim otwarta komunikacja. Najlepszą metodą ich rozwiązywania jest wspólne stawienie czoła poprzez uczciwą rozmowę z zachowaniem szacunku, pamiętając o potrzebach drugiej osoby, odmiennych uwarunkowaniach i, co najważniejsze, łączącej obie strony więzi.

34Jak rodzice mogą budować zdrowe relacje z dziećmi i radzić sobie z trudnymi zachowaniami?

Wychowanie małych ludzi to bardzo obszerny i niełatwy temat. Należy mieć na uwadze, że nawet najtrudniejsze zachowania nie są osobistym atakiem na rodzica, a raczej niekiedy nieoczywistym wyrazem potrzeb i frustracji dziecka. Dzieci dopiero uczą się komunikować swoje przeżycia i to właśnie pomoc w tym zakresie umożliwi im wyrażanie się w bardziej otwarty sposób. Tak jak każdy człowiek, dzieci potrzebują czułości, szacunku i zdrowych granic.

35Jakie są strategie radzenia sobie z lękiem społecznym?

Lęk społeczny to często bardzo uciążliwa trudność, z którą jednak można sobie poradzić. Znajomość swoich potrzeb i osobowości bardzo pomaga, chociaż niekiedy będzie potrzebne wsparcie fachowców. Skuteczna w tym bywa psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym, wykorzystująca m.in. takie techniki jak ekspozycja, tj. stopniowo większe „wystawianie się” na niekomfortowe z początku sytuacje w kontrolowany sposób.

36Jakie działania mogą pomóc osobom uzależnionym od technologii i mediów społecznościowych w ograniczeniu ich wpływu?

Uzależnienie od cyfrowego świata to rosnący problem, który może mieć różny przebieg i podłoże. Osoby, które czują, że spędzają w internecie więcej czasu niż potrzebują mogą poprawić swoją „cyfrową higienę” poprzez np. wyznaczenie określonej ilości czasu na telefon i inne urządzenia lub analizę swoich schematów korzystania z technologii i wprowadzenie odpowiednich „hamulców” w tych sytuacjach.

37Jakie statystyki najlepiej ilustrują wpływ stresu na zdrowie i produktywność?

Według badania przeprowadzonego przez YouGov w 2018 r., aż 74% populacji doświadcza stresu, który ma istotny negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne. 51% przebadanych dorosłych zgłosiło objawy depresji spowodowane stresem, a 61% doświadczyło z jego powodu znacznego lęku. Ponadto, jak wynika z badania w Nature Reviews Cardiology z tego samego roku, dorośli doświadczający stresu w pracy lub w życiu prywatnym mają od 1,1-krotnie do 1,6-krotnie wyższe ryzyko zachorowania na wieńcową chorobę serca lub udar.